Истинска „бяла“ лавина заля Марек при завръщането на дупничани в родния футболен елит. Отборът на Антон Велков бе пометен като гост от Славия с 1:4 в столицата и поне временно клубът от „Овча Купел“ оглави класирането в А група. Мишел Платини, Вилиан Бижев и Карлос Фонсека се отчетоха с дебютни попадения за „белите“, които изковаха успеха още до почивката, докато Крум Бибишков реализира гола на честта за Марек.

Макар че срещата не тръгна едновременно с другата (Хасково-Лудогорец), която откриваше новия сезон, стадион „Славия“ трябваше да изчака само 15 секунди игрово време, за да види първия гол за кампания 2014/2015.

Груба грешка в защитата на дупначани веднага след изпълнението на началния удар позволи на Карлос Фонсека да поеме в наказателното поле и хладнокръвно да стреля покрай вратаря Емил Михайлов за 1:0.

Гостите донякъде преодоляха шока от ранното попадение и стояха нелошо в столицата, като в 10-ата минута Димитър Андонов дори беше близко до изравняване. Халфът шутира много силно от дистанция и топката се канеше да влети под гредата, но капитанът на „белите“ Георги Петков с хубава намеса я изби над гредата.

Четири минути по-късно Славия отново отбеляза. Фонсека и Мишел Платини разиграха добре на двойно подаване и авторът на първия гол нахлу в наказателното поле, където бе фаулиран и съдията Георги Димитров посочи бялата точка. От 11-те метра Платини не сбърка и след като литна вратаря, направи 2:0 с първия си гол за домакините.

Логично след попадението тонусът в играта на гостите съвсем спадна, а футболистите на Милен Радуканов не спряха дотук. В 39-ата минута Славия изпълни пряк свободен удар пред вратата на съперника, където настана голямо меле. Там Станислав Генчев успя да измъкне топката и през купа от играчи разстреля Михайло от 6-7 метра.

Антон Велков опита да реагира на полувремето, като извади инертния Марио Близнаков за сметка на Кристиян Петков, но вместо това по чудо отборът му се спаси от четвърти гол в мрежата. В 50-ата минута Фонсека направи скоростно двойно подаване с Джереми Манзоро и излезе очи в очи с вратаря, който обаче спря удара му.

Марек обаче не се пречупи и в 54-ата минута намали пасива си. Крум Бибишков много ловко копна топката към Петър Тончев и го изведе сам срещу Георги Петков. Опитният страж отрази първия изстрел на крилото, но при следващия нямаше шанс – 3:1.

Почти веднага гостите имаха претенции за дузпа, след като Кристиян Петков падна около границата на наказателното поле, но съдията Георги Димитров остана безмълвен. Славия веднага организира контраатака, която бе спряна от Милен Лахчев с нарушение в центъра на терена срещу Бургзорг. Решението на съдията да покаже жълт картон на капитана на гостите породи бурни протести у домакинските фенове, тъй като холандският халф продължи след интервенцията и се откъсваше сам срещу вратаря.

След средата на втората част темпото на играта намаля значително и нарушенията зачестиха. Интересните ситуации буквално изчезнаха чак до 89-ата минута, когато резервата Димитър Георгиев можеше да увеличи аванса на победителите. Халфът стреля много хубаво от дистанция, а кълбото прелетя на половин метър покрай страничната греда.

Във втората минута на добавеното време друг играч, появил се на смяна за „белите“ - Вилиан Бижев оформи крайния резултат с прецизен плътен удар от вътрешността на наказателното поле.

Славия – Марек 4:1

1:0 Карлос Фонсека 1'

2:0 Мишел Платини (дузпа) 14'

3:0 Станислав Генчев 39'

3:1 Петър Тончев 54'

4:1 Вилиан Бижев 90+2'

Славия (4-3-3): Георги Петков /к/ - Цветомир Панов, Димитър Везалов, Димитър Пиргов, Кире Ристевски – Джереми Манзоро (72' – Иван Вълчанов), Мичел Бургзорг (88' – Вилиан Бижев), Станислав Генчев – Карлос Фонсека, Фернандо да Силва (81' – Димитър Георгиев), Мишел Платини

Старши треньор: Милен Радуканов

Марек (4-4-2): Емил Михайлов – Мирослав Николов, Емил Виячки, Николай Николов, Милен Лахчев /к/ - Петър Тончев, Димитър Андонов (75' – Светослав Диков), Мартин Димитров, Марио Близнаков (46' – Кристиян Петков) – Димитър Димитров (65' – Еньо Кръстовчев), Крум Бибишков